30 lip Mindfulness na co dzień – od czego zacząć?
Wiesz już czym jest #mindfullness, ale nie do końca wiesz, jak zacząć? Skąd czerpać wiedzę na temat uważności? No i czy to tak naprawdę jest dla Ciebie?
Zapraszamy na kolejny cykl postów #rozmowyOmindfulness. Na nasze pytania odpowiada Paulina Klukowska – psycholog, psychoterapeutka, autorka projektu społecznego #MindLajf, propagującego podejście do życia skupiające się właśnie na uważności.
Zaparz sobie ulubioną herbatę ☕️ poczuj jej smak i zapach i poznaj podstawy mindfulness, czyli treningu uważności:
1️⃣ W poprzedniej rozmowie dowiedziałyśmy się czym jest i czym nie jest #mindfullness (https://www.facebook.com/wsiecioffline/posts/151856023101925?__tn__=K-R).
Jak się przekonać, czy temat uważności jest rzeczywiście dla mnie?
Najlepiej poprzez praktykę i doświadczenie. Zacznij właśnie teraz! 👉
Usiądź wygodnie. Daj sobie trochę czasu, by ugruntować się w bieżącym doświadczeniu. Możesz wykorzystać oddech do zakotwiczenia się w obecnej chwili, robiąc kilka świadomych wdechów i wydechów. Zwróć uwagę na pozycję swojego ciała. Zadbaj o to, żeby na tyle, na ile to teraz możliwe, była komfortowa, ale także żeby wspierała Twoją czujność.
Następnie, kiedy już poczujesz delikatne wyhamowanie, ugruntowanie, nakieruj uwagę na poniższe pytania. Potem pozwól świadomości swobodnie otworzyć się na wszystko, co się pojawia. Z odwagą i autentycznością w obserwacji pozostań z pytaniami:
❓Czego teraz mi potrzeba i jaki jest mój osobisty cel?
❓Po co, w jakim celu czytam teraz o mindfulness?
❓Jak mogę wesprzeć siebie (i/lub swoje otoczenie)?
❓Czy moje aktualne reakcje pogłębiają czy przeciwdziałają cierpieniu (mojemu i/lub innych)?
❓Czy to, co robię, prowadzi mnie (i/lub moje otoczenie) w kierunku zdrowienia czy choroby?
Polecam również przeczytać artykuł w magazynie Psychologia w Praktyce: https://psychologiawpraktyce.pl/…/praktyka-uwaznosci-i-wspo…, być może okaże się pomocny.
2️⃣ Mamy dobry początek. Jak ugruntować tą wiedzę, skąd ją czerpać i jak rozwijać uważność?
Moje doświadczenia pokazują, że pomocne w praktyce, zwłaszcza na początku – jest praktykowanie z grupą, wymiana doświadczeń oraz ugruntowanie wiedzy nt. medytacji. Mindfulness to trening mięśnia uważności i współczucia, trening umysłu. Aby zrozumieć jak rozwijać uważność, pomocną metaforą okazuje się być „trening na siłowni”. Jak pójdę raz na siłownię to czy już wiem, jak to jest ćwiczyć regularnie? Czy doświadczę pełni korzyści związanych z uprawianiem sportu? Być może poprawi mi się nastrój, poznam fajnych ludzi na sprzęcie obok, a może będę mieć zadyszkę i zakwasy kolejnego dnia. Potrzebuję jednak dać sobie czas na regularną praktykę – poobserwować, jak mi w niej jest w różnym kontekście: czy moja praktyka uważności prowadzi mnie do mądrości, rozumianej jako wiedza na temat tego, jak funkcjonuję, tego, co sprawia, że jest mi ze sobą dobrze, tego, co sprawia, że innym jest ze mną coraz lepiej. Ważnym aspektem jest też systematyczność – bez niej nie będzie efektów.
3️⃣ W jaki sposób można praktykować uważność w życiu codziennym (praktyce nieformalnej)?
Tradycyjną i podstawową praktyką nieformalną jest powracanie do oddechu w codziennym życiu, przypominanie sobie o nim, a wraz z nim przypominanie sobie po prostu o byciu obecnym w danej chwili, o wychodzeniu z automatyzmów: gonitwy myśli, impulsów do działania, utartych sposobów reagowania. Możesz też poeksperymentować z wprowadzeniem rytuału w swoim dniu: postanowienia o tym, że jedną czynność dziennie będziesz wykonywać uważnie. Możesz np.:
✅ zwrócić uwagę na to, w jaki sposób chodzisz, kiedy wychodzisz do pracy, co czujesz pod stopami, jakie części ciała czujesz, że pracują kiedy praktykujesz uważne chodzenie. Zaobserwuj na przykład co dzieje się kiedy zwalniasz lub przyspieszasz.
✅ zauważyć, jak witasz się z osobami, które spotykasz w sklepie. Jak się z nimi witasz, w jaki sposób to robisz? Co pojawia się w tobie? Jak reaguje otoczenie?
✅ jedząc lub nawet jeszcze przygotowując posiłek spróbować poczuć zapach jedzenia, uświadomić sobie czynność jak to jest jeść, kroić warzywa, żuć pokarm. Być może zauważysz konsystencję jedzenia, temperaturę, a może zwrócisz uwagę na coś zupełnie innego. Nie staraj się w żaden sposób oceniać tego doświadczenia. Po prostu powracaj uwagą do tego, co się wydarza i badaj napotkane doznania.
❓❓Masz swoje pytania odnośnie uważności? Śmiało zadawaj je w komentarzach. Odpowiemy w kolejnych postach.
__________
„W sieci offline” to projekt społeczny stworzony z myślą o kobietach, które żyją szybko, zwykle mają mało czasu, ale! lubią inspirować i być inspirowane. Tu znajdziesz pomysły, jak odetchnąć od codzienności i skąd czerpać energię do dalszego działania. Możesz też stać się inspiracją dla innych! Inspiruj się online – żyj offline! Z nami robisz coś dla siebie, a przy okazji robisz coś dobrego dla innych. Organizujemy akcje społeczne, m.in. pomagamy dzieciom z małych miejscowości i z Domów Dziecka, wspieramy działania na rzecz środowiska poprzez wydarzenia #wyzwaniepomaganie, do których udziału Cię zapraszamy.
Łączymy się online i inspirujemy do działania offline w różnych dziedzinach życia. Więcej pomysłów na Facebooku „W sieci offline”.