Jesteśmy zbyt mało troskliwi w stosunku do siebie

Potrzebujesz odpocząć? Zmienić otoczenie? Na kilka dni odetchnąć od dotychczasowej rutyny? Zastanawiasz się co zrobić lub gdzie pojechać?

Zanim podejmiesz decyzję, zapoznaj się z poniższym tekstem na podstawie wskazówek od eksperta – Marii Rotkiel – psycholog, terapeutki i publicystki:

Na szczęście nie musimy podróżować na drugi koniec świata, aby zregenerować siły. Tak naprawdę, urlop jest w naszej głowie. Możemy zrelaksować się na tarasie lub na spacerze. To czy odetchniemy, zależy głównie od naszych własnych myśli. Możemy wyjechać gdzieś daleko, jednak „głową” nadal być w pracy, w stresującej sytuacji, z problemem, który nas nurtuje. Możemy też pójść na zwykły spacer i czuć się jak po kilku dniach urlopu na najpiękniejszej plaży.

Odpoczywanie stało się dziś sztuką, której nikt nie uczy. Jesteśmy zabiegani i zbyt mało troskliwi w stosunku do siebie. Na szczęście różne nurty w psychologii proponują nam szereg narzędzi, które pomagają się zrelaksować. Dlatego tej trudnej sztuki właściwego odpoczynku możesz nauczyć się sama!

Oto 3 proste wskazówki, które pomogą Ci odpocząć (nie tylko podczas urlopu!):

  1. Pozbądź się natłoku myśli – najprostszą metodą na odpoczynek dla umysłu jest zastąpienie myśli innymi. Jak to robić? Degustuj się chwilą. Skupiaj się na oddechu, na tym, co odbierają Twoje zmysły: wzrok, dotyk, smak, węch. Jedząc, zastanawiaj się nad smakami. Słuchając muzyki, skoncentruj na melodii i dźwiękach. Będąc w lesie, dostrzegaj kolory. Jednym słowem „wciskaj pauzę” i postaraj się skupić na docierających z zewnątrz bodźcach. Na początku wiele rzeczy będzie Cię rozpraszać i zawracać na „stare tory” – do problemów, czy sytuacji, o których chcesz nie myśleć. Spokojnie, z czasem nabierzesz wprawy.
  2. Odpoczywaj w sposób inny, niż spędzasz czas na co dzień: zmień otoczenie, zmień czynności, które wykonujesz. Jeśli obecnie dni mijają Ci w hałasie (biuro, przedszkole i siłownia w domu? znasz to :)), to zatłoczone miejscowości mogą nie być idealnym miejscem na relaks.
  3. Poświęć chwilę na powtarzalne czynności i zabawę, jak np. zabawa z psem, lepienie lub kolorowanie. Coraz popularniejsze stają się kolorowanki dla dorosłych (lub te pożyczone od dzieci :)). Powtarzalne czynności uspokajają i relaksują.

Brak regularnego odpoczynku zmniejsza naszą efektywność i kreatywność. Zwiększa stres, a tym samym naraża nas na choroby. Dlatego warto poświęcać nawet krótkie chwile na regularny odpoczynek, aby utrzymać organizm w optymalnym stanie pobudzenia. A jeśli mamy możliwość wyjechać na kilka dni, pamiętajmy, żeby się naprawdę zatrzymać.

———————————————————————————

MARIA ROTKIEL: Psycholog, terapeutka rodzinna, terapeutka par, trenerka motywacyjna rozwoju zawodowego i osobistego, certyfikowana terapeutka poznawczo – behawioralna European Association for Cognitive and Behavioural Therapies, certyfikowana terapeutka Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej, specjalistka public relations, trenerka biznesu, dydaktyk, doradca zawodowy i osobisty, publicystka. Prowadzi praktykę psychologiczną, terapeutyczną i trenerską specjalizując się w nurcie poznawczo-behawioralnym oraz systemowym i motywacyjnym. Prowadzi między innymi terapię uzależnień, terapię zaburzeń nastroju i terapię rodzinną w nurcie poznawczo-behawioralnym. Prowadzi warsztaty i wykłady z zakresu rozwoju zawodowego i osobistego, treningi kompetencji wychowawczych dla rodziców i pedagogów, szkolenia z zakresu mediacji i negocjacji oraz psychologii biznesu, zarządzania zespołem, interwencji kryzysowej, terapii poznawczo – behawioralnej, terapii grupowej oraz terapii par i rodzinnej. Autorka poradników psychologicznych, prowadząca programy telewizyjne, ekspert w mediach oraz kampaniach społecznych.