Aby się spełniać, trzeba odpoczywać

Lubisz wszystko robić najlepiej, jak tylko potrafisz? Wolisz zrobić sama, niż prosić o pomoc, bo tylko wtedy możesz być pewna efektu? Odczuwasz komfort psychiczny dopiero, gdy czujesz, że wszystko jest dopięte na ostatni guzik? Wszystko na 100%? Dbasz o każdy szczegół, nie lubisz odpuszczać, przez co brakuje Ci czasu dla siebie? Czasu na prawdziwy odpoczynek?

Dziś będzie o perfekcjonizmie. My, kobiety, jesteśmy ambitne. Osiągamy w życiu wiele, często same, bez wsparcia innych. Jak to jest z tym wymaganiem od siebie i stawianiem sobie wysoko poprzeczki? Czy perfekcjonizm jest pożądany czy nie? I wreszcie – jak powinny odpoczywać perfekcjonistki. Bo perfekcjonizm to częściej cecha nas – kobiet. 😊

Poniżej znajdziesz wiele wskazówek i przydatnych porad od Marii Rotkiel, psycholog, terapeutki, publicystki, która wyjaśnia dlaczego my, kobiety-perfekcjonistki, szczególnie potrzebujemy czasu dla siebie:

Niestety, perfekcjoniści miewają trudne życie. Są dobrymi pracownikami, dobrymi partnerami, świetnymi rodzicami. Perfekcjonista oprócz tego, że wszystko stara się zrobić jak najlepiej, robi to z pewnego wewnętrznego głosu, który podpowiada: inni mają być ze mnie zadowoleni. Perfekcjoniści noszą w sobie przekonanie, że zdanie innych, ich nastrój, samopoczucie jest ważniejsze niż własne. Dążą do ideału, wiele razy poprawiają, jeszcze więcej upewniają się, czy ktoś jest z nich zadowolony. Jest im trudno zaakceptować niedociągnięcia. Często czują się zmęczeni, niekiedy wykończeni, bo zapominają sami o sobie. Na szczęście jest dużo ćwiczeń dla perfekcjonistów, które uczą równowagi – bo jeśli się czegoś nauczyłyśmy, to równie dobrze możemy się tego oduczyć. Poniżej kilka z nich:

1. Postaraj się odzwyczaić od ciągłego sprawdzania i kontrolowania. Załóż sobie na przykład, że sprawdzisz daną rzecz tylko jeden raz. Jeśli nawet po fakcie znajdziesz niepoprawiony błąd, zapewne nie wpłynie on istotnie na całokształt. Ty natomiast zyskasz chwilę dla siebie i odpoczniesz. Dzięki temu kolejną rzecz zrobisz lepiej, efektywniej, gdyż nie będziesz tak zmęczona. Rada dla perfekcjonisty: negocjuj ze sobą. Jeśli zależy Ci, aby dobrze wykonać swoje obowiązki, dobrze wypaść, dobrze się prezentować, musisz mieć czas, aby odpocząć. Gdy zabraknie Ci chwil dla siebie, nie dasz rady robić wszystkiego tak dokładnie, jak lubisz. Bądź zatem mediatorem pomiędzy swoim perfekcjonizmem, a zdrowym rozsądkiem.

2. Spróbuj potrenować robienie rzeczy nieidealnie. Postaw sobie granicę czasową, tj. ile czasu chcesz przeznaczyć na daną czynność.Czas się skończył? Zostaw tekst niesprawdzony do końca, mieszkanie sprzątnięte nieidealnie. Sprawdź co się stanie, gdy zostawisz rzeczy niedopieszczone. Czy ktoś stwierdzi, że nie nadajesz się do tego, co robisz? Zapewne nie! Nie przegrywaj więc ze swoimi wyobrażeniami. Zaufaj sobie, wszystko będzie dobrze, nawet jeżeli coś nie jest perfekcyjne.

3. Pomyśl, jak fajnie możesz wykorzystać zaoszczędzony czas dla siebie! Doświadczając robienia rzeczy mniej starannie, skoncentruj się na tym, co zyskasz (nie na działaniu, nie na celach, nie na tym, aby wszyscy byli zadowoleni, ale na sobie: na przyjemnościach, na czasie tylko dla siebie, na odpoczynku.) Przeznacz chwilę na pyszną kawę, rozmowę z przyjaciółką, spacer, zabawę z psem. Czy potrafisz sobie powiedzieć „nie, nie zrobię tego dzisiaj, dziś poświęcę czas na odpoczynek”? A może zainspirują Cię do tego rady, jak efektywnie zregenerować siły: https://www.facebook.com/wsiecioffline/posts/140808364206691?__tn__=K-R  

4. Postaraj się być życzliwa i troskliwa w stosunku do siebie. Perfekcjonizm ma często swoje źródło w zaniżonej samoocenie. Do ideału dążą osoby, które w przeszłości musiały szukać potwierdzenia swojej wartości w oczach innych. Dlatego tak ważne jest, abyśmy polubiły i siebie i to co robimy. Szukajmy ludzi, którzy będą potrafili docenić naszą pracę i nasz wkład. A jeżeli docenimy ją same, nie będziemy musiały udowadniać swojej wartości całemu światu.

Pamiętajmy, że pomiędzy „słabo”, a „perfekcyjnie” mamy ogromną przestrzeń. Mogę lubić robić coś dobrze, z zaangażowaniem, wkładając serce i wykorzystując swój potencjał, nie zakładając, że ma to być idealne. Może to być wystarczająco dobre, żeby przyniosło pożytek.

———————————————————————————

MARIA ROTKIEL: Psycholog, terapeutka rodzinna, terapeutka par, trenerka motywacyjna rozwoju zawodowego i osobistego, certyfikowana terapeutka poznawczo – behawioralna European Association for Cognitive and Behavioural Therapies, certyfikowana terapeutka Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej, specjalistka public relations, trenerka biznesu, dydaktyk, doradca zawodowy i osobisty, publicystka. Prowadzi praktykę psychologiczną, terapeutyczną i trenerską specjalizując się w nurcie poznawczo-behawioralnym oraz systemowym i motywacyjnym. Prowadzi między innymi terapię uzależnień, terapię zaburzeń nastroju i terapię rodzinną w nurcie poznawczo-behawioralnym. Prowadzi warsztaty i wykłady z zakresu rozwoju zawodowego i osobistego, treningi kompetencji wychowawczych dla rodziców i pedagogów, szkolenia z zakresu mediacji i negocjacji oraz psychologii biznesu, zarządzania zespołem, interwencji kryzysowej, terapii poznawczo – behawioralnej, terapii grupowej oraz terapii par i rodzinnej. Autorka poradników psychologicznych, prowadząca programy telewizyjne, ekspert w mediach oraz kampaniach społecznych.