Wyzwanie pomaganie #6

Zrobiłaś porządki w szafie? W Twojej garderobie zalegają ubrania, których już nie nosisz, i nie wiesz, co dalej? 

Chcesz je przekazać potrzebującym, ale zastanawiasz się, od czego zacząć? A może wahasz się, co zrobić z ubraniami, które nie są w najlepszym stanie, ale nie chcesz ich wyrzucać? NIE NOSZĘ? ODDAJĘ W DOBRE RĘCE.

 Co to?
#wyzwaniepomaganie Akcja-inspiracja, w której dzielimy się pomysłami gdzie i komu przekazać odzież, której już nie nosimy, a jednocześnie zrobić coś dobrego! (W ramach @wsiecioffline nie prowadzimy zbiórek odzieży, a że często o nie pytacie, przygotowałyśmy dla Was listę miejsc, do których możecie się zwrócić.)

Na czy polega wyzwanie?
To proste!
1) Zainspiruj się, zrób porządki w szafie i oddaj ubrania, których już nie nosisz, w ramach jednej z poniższych inicjatyw.
(Posegreguj ubrania na „dobre – do ponownego użytku” i „zużyte” – różne organizacje prowadzą zbiórki odzieży w różnym stanie.)lub:2) Napisz wiadomość do @wsiecioffline z informacją, gdzie w Twoim mieście można oddać ubrania. Będziemy uzupełniać poniższą listę!

Kiedy?
Ubrania można oddawać przez cały rok (w zależności od inicjatywy). Natomiast warto pomóc właśnie teraz – ze względu na niskie temperatury wiele organizacji zgłasza zapotrzebowanie na odzież w grudniu i styczniu. Data i godzina wydarzenia na Facebooku to czas podsumowania naszego wyzwania.

———————————–

 LISTA MIEJSC:

1. Wymiana Ciepła (@wymianaciepla) – „Potrzebujesz ciepła? Weź sobie ubranie. Chcesz pomóc? Zostaw coś na wieszaku.”
Akcja ogólnopolska w ramach której można podzielić się ciepłymi ubraniami w dobrym stanie (kurtki, płaszcze, polary, swetry, czapki, szaliki, rękawiczki). Wszystkie rozmiary, także dziecięce. Odzież wystarczy zostawiać na przygotowanych w przestrzeni publicznej wieszakach.Aktualna mapa wieszaków tu: http://wymianaciepla.pl/mapa-wymiany-ciepla-aktualna/.Możesz też postawić swój wieszak (jak to zrobić – o tym tu: http://wymianaciepla.pl/) i dodać go do powyższej mapy.

2. Ubrania Do Oddania (@ubraniadooddania) – Zbiórka dotyczy rzeczy damskich, męskich i dziecięcych – ubrań, butów i torebek, bez wyraźnych śladów zużycia.
Rzeczy należy spakować i zamówić kuriera, który odbierze paczkę z Twojego domu. Ubrania zostaną przesortowane i wrócą do ponownego obiegu, zgodnie z założeniami gospodarki cyrkulacyjnej.
Za każdy 1kg Twojej paczki 1zł zostanie przekazany na wybraną przez Ciebie akcję charytatywną.Obsługiwane miasta: https://tiny.pl/7lcbmJak przekazać rzeczy? O tym tu: https://www.ubraniadooddania.pl/…/jak-przekazac-darowizne)

3. Fundacja Daj Herbatę (@dajherbate) – Fundacja DAJ HERBATĘ działa na rzecz ludzi bezdomnych w duchu redukcji szkód i dialogu motywującego.Na profilu pojawiają się informacje o zapotrzebowaniu na odzież, np.: męskie, ciepłe kurtki:
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=3822369131116297&id=361075643912347Rzeczy można wysyłać do zaprzyjaźnionego paczkomatu.Warto zaglądać na profil fundacji i śledzić aktualne zbiórki.

4. Fundacja Kapucyńska im. bł. Aniceta Koplińskiego (@fundacjakapucynska) – Organizacja od lat wspiera bezdomnych. Na profilu pojawiają się informacje o zapotrzebowaniu na odzież i tekstylia, np.: męskie, ciepłe kurtki, śpiwory, koce:
https://www.facebook.com/…/a.18863545…/3673586046017738/Rzeczy można przynieść osobiście do siedziby w Warszawie lub wysłać paczkę: Fundacja Kapucyńska, ul. Kapucyńska 4, 00-245 Warszawa. Warto zaglądać na profil fundacji i śledzić aktualne zbiórki.

5. Fundacja Sue Ryder – #dobreporządki (@fundacjasueryder) – Fundacja Sue Ryder posiada sklepy charytatywne z używanymi rzeczami, z których dochód przeznaczony jest przede wszystkim na wsparcie osób starszych, chorych i niepełnosprawnych. Czyste ubrania w dobrym stanie (damskie, męskie, dziecięce), które jeszcze mogą posłużyć innym, można podarować Fundacji i przynosić bezpośrednio do jednego ze sklepów w Warszawie (ustalając wcześniej wizytę – adresy tutaj: https://dobreporzadki.pl/sklepy/) lub skontaktować się z Fundacją, aby umówić się na odbiór lub przesyłkę spoza Warszawy.

6. @kopalniasklepcharytatywny – Fundacji Salomon WARSZAWA – „Fundacja Salomon powstała z inicjatywy osób, które chcą nieść pomoc osobom nieuleczalnie chorym, wspierać hospicja oraz pomagać osobom w trudnej sytuacji życiowej lub jakikolwiek inny sposób pokrzywdzonych przez los.” Fundacja prowadzi Kopalnię – sklep charytatywny, który działa na zasadzie darów. Większość rzeczy jest przekazywana do wybranych placówek (rzeczy trafiają np. do Domów Samotnej Matki, Sióstr Misjonarek dla bezdomnym i ubogich, do Środowiskowych Domów Samopomocy dla niepełnosprawny, pogorzelców i ubogich na Ukrainę, wspierają akcje i zbiórki dla chorych dzieci), część zostaje w sklepie, a dochód ze sprzedaży jest w całości przekazywany na cele statutowe fundacji. Do sklepu można przekazywać m.in. odzież, obuwie, biżuterię, galanterię, torebki. (Ubrania wyprane, bez plam i dziur.)Więcej informacji tutaj: http://www.fundacjasalomon.pl/…/kopalnia-sklep…/, adres: ul. Białostocka 9, Warszawa 03-741.

7. Polski Czerwony Krzyż – PCK (@PolskiCzerwonyKrzyz ) – „Polski Czerwony Krzyż prowadzi lokalne zbiórki darów rzeczowych dla osób ubogich, rodzin wielodzietnych oraz bezdomnych. Organizuje także zbiórki dla ofiar klęsk i katastrof w Polsce i zagranicą.” Odzież, pościel i inne tekstylia (a także wiele innych rzeczy) można przynosić do lokalnych oddziałów (spis tutaj: https://pck.pl/…/przekaz-dary-rzeczowe-dla-naszych…) Masz zniszczone ubrania? Skorzystaj z pojemników PKC!PCK prowadzi też zbiórkę tekstyliów do specjalnie oznaczonych pojemników, rozmieszczonych na terenie 16 województw (mapa kontenerów tutaj: https://pck.pl/tekstylia/#kontakt, więcej informacji tutaj: https://pck.pl/tekstylia/)
„Większość tekstyliów, które trafiają do pojemników nie może być – ze względu na swój stan – przekazana potrzebującym. Może jednak zostać wykorzystana do celów przemysłowych. PCK zdecydował się powierzyć recycling zbieranych tekstyliów specjalistom. Za wszystkie zebrane tekstylia PCK otrzyma pieniądze na obsługę dobroczynnych działań.”

8. Serce Miasta (@serce.miasta.warszawa) WARSZAWA – „Fundacja Serce Miasta, niesie pomoc tym, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. Pracujący tam wolontariusze wydają jedzenie i napoje. Osoby potrzebujące znajdą tam również ubrania, buty, środki czystości, a także mogą skorzystać z porad terapeutów, prawników czy pomocy socjalnej.” Po wcześniejszym kontakcie telefonicznym: 884904552, do fundacji przy ul. 11 Listopada 22 w Warszawie, można przynosić odzież w dobrym stanie. (Fundacja przyjmuje też paczki do pobliskiego paczkomatu.) Więcej informacji na: https://www.facebook.com/serce.miasta.warszawa/
—————————–

Przydatna lista? Inspirująca akcja? Podaj dalej i udostępnij. Już w ten sposób pomagasz – może ktoś z Twoich znajomych podzieli się niepotrzebnymi ubraniami.
Udanego przeglądu szafy!
——————————
W sieci offline – inspiruj się online, żyj offline – to kobiecy projekt społeczny, w ramach którego znajdziesz wiele inspiracji od ekspertów – jak odetchnąć od codzienności, zrobić coś dla siebie, regularnie „ładować baterie”, efektywnie odpoczywać. I jak w prosty sposób pomagać innym, bo pomaganie też poprawia samopoczucie! Z pozdrowieniami, Marta, Daga, Ola PS. Ponieważ jako @wsiecioffline nie prowadzimy i nie odpowiadamy za ww. zbiórki odzieży, podałyśmy powyżej wszystkie niezbędne dane kontaktowe, tak abyście w razie pytań mogły zwrócić się bezpośrednio do ich organizatorów. Niech powyższa lista będzie inspiracją!